Drtivá většina vysokých škol vás bohužel nevybaví dovednostmi, které budete zoufale potřebovat, sotva za sebou jednou provždy zavřete dveře své alma mater. Na brněnské katedře politologie si naopak můžete vybudovat docela solidním airbag pro srážku s realitou. A já vám řeknu proč:

1. Tupé biflování na katedře nečekejte. Kritické myšlení je mantra, kterou v průběhu studia uslyšíte nespočetněkrát. Umění přemýšlet a bránit své názory se stane esencí vašeho studia a později součástí vašeho profesního života.

2. Díky praktickým hodinám a častým návštěvám lidí z oboru si již při studiu uděláte představu, jak se jednou budete mít i vy. Možná vám to do budoucna ušetří ztrátu iluzí, možná si uvědomíte, které dovednosti musíte začít rozvíjet již na vysoké škole.

3. Studium je téměř nepřetržitý řetězec písemných prací: Nejdříve si to načtete, potom z toho něco vyvodíte, no a následně všechno sepíšete. Zběhlost ve psaní textů, které mají hlavu a patu, doceníte nejen při sepisování bakalářky.

Na politologii se vám najednou otevřou desítky vrátek a je jen na vás, která otevřete. Snadno se vám potom stane, že začnete hltat seznamy nad rámec studia a tak trochu si uvědomíte, kde chcete v životě být a čím přesně by se vám líbilo zabývat. A o to vlastně na vysoké škole jde.

Eva Pavlová

ep_round